Balık ve Sağlık

Neden balık yiyelim?

Çoğu insan sağlığını korumak için yemesi gerekenlerin lezzetsiz olmasından yakınır. Balık çeşitleri ise müthiş lezzetinin yanında sağlığa olan faydalarıyla denizin insanlara sunduğu özel bir hediyedir.
 
Kalp sağlığınızı korumak için

Ölüm sebeplerinin başında gelen kalp rahatsızlıklarını önlemek için haftada iki kez düzenli olarak balık yemek büyük faydalar sağlıyor.
 
İlerleyen yaşlarda sağlıklı bir yaşam için

Araştırmalar beslenmesinde balığa yer veren insanların yaşlandığında unutkanlık, Alzheimer, kemik erimesi, kalp rahatsızlıkları gibi problemlerle karşılaşma risklerini azalttığını gösteriyor.
 
Neden balık yiyelim?

Çoğu insan sağlığını korumak için yemesi gerekenlerin lezzetsiz olmasından yakınır. Balık çeşitleri ise müthiş lezzetinin yanında sağlığa olan faydalarıyla denizin insanlara sunduğu özel bir hediyedir.
 
•Balık, içerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra asıl mucizesini yağında bulunan Omega 3 yağı ile sunar. Aynı zamanda çok önemli bir protein kaynağı olan balığın insan sağlığına faydaları anne karnındaki bebekten başlayarak yaşamın her aşamasında sürüyor.
 
Hamilelikte ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi için

•Zengin bir protein kaynağı olan balık kolay sindirilerek, bebeğinizin hücre ve kaslarının sağlıklı oluşumuna yardımcı oluyor.
 
•Balık yağında bulunan Omega 3, bebeğinizin beyin, göz hücreleri ve sinir sisteminin gelişiminde büyük önem taşıyor. Ayrıca Omega 3 yağlarının tüketimi, bebeğinizin doğumdaki ağırlığının düşük olması ve prematüre doğması riskini azaltıyor.
 
•Balığın içerdiği B vitaminleri (B1, B2, B6 ve özellikle B12) ve demir vücudunuzun ve bebeğinizin yeni kan hücreleri üretmesine yardımcı oluyor. Bebeğiniz doğumdan sonraki ilk 6 ayı boyunca anne karnında depoladığı demiri kullanıyor. Bu yüzden hamilelik boyunca demir içeren balık gibi gıdaları tüketmeniz bu ihtiyaçları karşılamanız açısından çok önemli.
 
•Anne karnındaki bebeğin kemiklerinin sağlıklı bir şekilde oluşması ve hamilelik boyunca annenin kemiklerinin yeterince sağlam olması için gereken kalsiyum ve kalsiyumum vücutta kullanılmasına yardımcı olan D vitamini balıkta
 
Çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlığı

•Çocuğunuzun hızla gelişen kemik ve kasları için balık, çok zengin bir protein kaynağı. Sağlıklı kemikler, kaslar ve bağışıklık sistemi için gerekli çinko, selenyum ve iyot gibi mineralleri tüm balık çeşitleri içeriyor.
•Beynimizin %60’ı yağlardan oluşuyor. Bu yağların yarısının kaynağı vücudumuzun üretemediği Omega 3 yağları. Çocuğunuzun haftada en az iki kez balık yemesi, Omega 3 yağlarını sağlıklı bir şekilde beslenerek almasını sağlayacak ve beyin gelişimine yardımcı olacak.
 
•Hiperaktivite gibi davranışsal bozuklukların, okuma güçlüğü ve astım gibi problemlerin yağ oranı zengin balık tüketimiyle aşılabileceği birçok araştırmayla desteklenmiş durumda. Erken yaşta çocuğunuza balık yeme alışkanlığı kazandırmak bu tür problemlerin ortaya çıkma riskini azaltıyor.
 
“Çocuğum balık yemek istemez ki” diye korkmayın, tavsiyelerimizi deneyerek çocuğunuza balık yemeyi sevdirebilirsiniz.

Ergenlikte sağlıklı bir gelişim için

•Tüm balık çeşitlerinin içerdiği zengin protein, bu hızlı gelişim sürecinde vücudun yapı taşlarının oluşmasına kaynaklık ediyor.
 
•Sağlıklı bir cilt ve sağlıklı gözler için gerekli A vitamini, yağ oranı yüksek balık çeşitlerinde bolca bulunuyor. A vitamini eksikliği kuru ve sağlıksız bir cilde neden oluyor.
 
•Güçlü kemikler ve dişlerin oluşumu için gereken kalsiyum, ergenlik döneminde yeterli miktarda alınmazsa ileriki yaşlarda kemik problemleri ortaya çıkabiliyor. Özellikle genç kızların yarısına yakını yeterli miktarda kalsiyum almadığı için osteoporoz gibi kemik hastalıklarıyla karşılaşma riskleri artıyor. Süt ürünleri gibi kalsiyum kaynaklarının yanında balık çeşitleri de sağlıklı beslenme için iyi bir alternatif. Ayrıca balık çeşitlerinin içerdiği D vitamini, kalsiyumun vücut tarafından yeterli şekilde kullanılmasını sağlıyor.
 
•Bir çok deniz ürünü ve balık çeşidinin içerdiği çinko, boyunuzun tam kapasitesine ulaşmasına, sağlıklı kas gelişimine ve sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı oluyor.
 
•Yağ oranı zengin balıklar ve kabuklu deniz ürünleri tüketerek alabileceğiniz demir, sağlıklı kan hücreleri üretmenizi sağlıyor. Demir eksikliği yorgun hissetmenize neden olabileceği gibi, IQ seviyenizi bile etkileyebiliyor.
 
•Diğer gıdalara göre balıkta daha fazla bulunan iyot, vücudunuzun sağlıklı gelişimi ve beyin sağlığınız için büyük önem taşıyor.
İlerleyen yaşlarda sağlıklı bir yaşam için

•Düzenli olarak haftada iki kez balık yemek zihinsel faaliyetlerdeki düşüşü yavaşlatıyor ve böylece yaşlılıkta daha keskin bir zekaya sahip olunuyor. Yağ oranı yüksek balıklar tüketilerek beyindeki iltihaplanma önlenebiliyor, beyin ve sinir hücreleri gelişimlerini sürdürebiliyor. Bu da unutkanlık ve Alzheimer riskini azaltıyor.
  
•İleriki yaşlarda karşılaşılan görme bozuklukları ve göz lekeleri yağ oranı yüksek balıklar tüketilerek azaltılabiliyor.
 
•Balıkta bulunan yağ asitleri cildi beslediğinden, düzenli olarak balık tüketmek ciltteki kırışıklıkların oluşumunu engellemeye yardım ediyor.
 
•Balık çeşitleri zengin birer protein kaynağı ve bu proteinin en önemli özelliği kolay sindirilmesi. Kolay sindirilen proteinler vücudumuzun kendini yenileme sürecini hızlandırıyor ve yaşlanma sürecini yavaşlatıyor.
 
•Balıkla beslenen toplumların et ve sebze ile beslenen toplumlara göre daha uzun yaşadıkları çeşitli araştırmalarla desteklenmiştir.
Sağlıklı ve güçlü kemikler için

•D vitamini eksikliğinde, kalsiyum vücut tarafından doğru şekilde kullanılamadığından kemiklerin güçsüzleşmesi engellenemiyor.
 
•Başlıca kalsiyum kaynakları olan süt ürünlerinin yanı sıra kalsiyum açısından zengin balıkları tüketmek büyük faydalar sağlıyor.
 
•D vitamini ise normalde güneş ışığının deri ile temas etmesi sonucu vücudumuzda üretiliyor. Güneş ışığına maruz kalınamayan aylarda bu eksikliği gidermek için yağ oranı yüksek balıklar çok iyi bir alternatif oluşturuyor.
Kalp sağlığınızı korumak için

Ölüm sebeplerinin başında gelen kalp rahatsızlıklarını önlemek için haftada iki kez düzenli olarak balık yemek büyük faydalar sağlıyor.
 
Vücudumuzun üretemediği Omega 3 yağlarını içeren yağ oranı yüksek balıkları tüketerek:
 
•Vücudunuzdaki trigliserit* oranının düşmesini sağlayabilirsiniz,
 
• Kalp damarlarınızı tıkayabilecek kan pıhtılarını durdurabilirsiniz,
 
• Kalbinizin sağlıklı ritmini koruyabilirsiniz,
 
• Kan basıncınızın gerekli seviyede olmasını sağlayabilirsiniz.
 
Bu olumlu etkiler daha sağlıklı damarlara ve sağlıklı bir kalbe sahip olmanıza yardımcı olacak ve kalp rahatsızlıkları, kalp krizi riskinizi büyük ölçüde azaltacak.
 
*trigliserit: damar duvarında kolesterol birikmesini artıran ve damar sertliğine neden olan, kanda bulunan bir çeşit yağ

 

 
© 2013 Balık Keyfi Tüm hakları saklıdır .
Bu sayfayı ziyaret ettiğinizde kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız .

Balık Keyfi (Keyifli Balık Yeme Fırsatları)
Bizi Facebook ve Twitter'da takip edin. Yalnızca sosyal medyaya özel kampanya, hediye ve sürprizleri kaçırmayın!